JANKA PRUS-NIEWIADOMSKA
Urodziła się w 1895 roku w Bochni. Była córką inżyniera Macieja i Zofii z Radwanów. Ukończyła Szkołę Wydziałową im. św. Kingi w Bochni. Podczas I wojny światowej najpierw służyła jako sanitariuszka w II Brygadzie Legionów, a później pracowała w szpitalach wojskowych w Lublinie i w Warszawie. Używała pseudonimu „Siostra Wanda”.
Po rozpoczęciu walk we Lwowie warszawski szpital wysłał do walczącego miasta pociąg sanitarny. Janina wykorzystała sytuację i przyjechała do walczącego miasta, gdzie zgłosiła się do pracy w szpitalu, wstępując do Ochotniczej Legii Kobiet. Na własną prośbę przydzielona została do polowych partoli sanitarnych.
W grudniu 1918 roku wzięła udział w obronie Persenkówki. Dowódca obrony odcinka, Roman Abraham, wspominał udział Janiny Prus-Niewiadomskiej w walkach:
„Nasz żołnierz zaczął się cofać i dopiero za przykładem siostry Wandy, która, choć nie żołnierz, a tylko sanitariuszka, szła pełna brawury w pierwszych szeregach zachęcając do kontrataku, odparto nieprzyjaciela… Tej Polce-bohaterce zawdzięczać należy w owej chwili utrzymanie Persenkówki w naszych rękach”.
Janina Prus-Niewiadomska zginęła 6 stycznia 1919 r. udzielając pomocy rannemu na linii ognia. W miejscu, w którym zginęła postawiono pomnik upamiętniający walki o Persenkówkę.
Janinę Prus-Niewiadomską pośmiertnie odznaczono Krzyżem Obrony Lwowa.
Grób Janiny znajduje się w katakumbach na Cmentarzu Obrońców Lwowa.
Opracowała Helena Kobus