Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Szabla Legionów

Uroczystość wręczenia „Szabli Legionów Polskich 1917”

W piątek 4 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyła się konferencja „Legioniści polscy z lat 1914-1918 w pamięci społeczności szkoły podstawowej nr 7 w Łodzi”.  Podczas konferencji nastąpiło uroczyste wręczenie szkole nagrody „SZABLA LEGIONÓW POLSKICH 1917” zawyróżniające popularyzowanie i pielęgnowanie tradycji Legionów Polskich oraz za wyróżniający udział w międzyszkolnym konkursie.

Szabla Legionów Polskich 2017 Dekoracja

Po uroczystym wprowadzeniu Sztandaru Szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego Dyrektor Szkoły pan Jarosław Krajewski powitał zebranych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

  • Pan Sławomir Piętakiewicz – zastępca dyrektora departamentu Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego.
  • Pan Jarosław Pawlicki – dyrektor Wydziału Edukacji UMŁ w departamencie Pracy, Edukacji i Kultury.
  • Pan Tomasz Łaszczewski – zastępca dyrektora Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi.
  • Pani Barbara Kordek – radna osiedla Piastów-Kurak, inicjatorka budowy pomnika Legionisty w Łodzi.
  • Pan Stanisław Flakiewicz – członek Zarządu Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa, absolwent szkoły.
  • Pan Zygmunt Fiderek – były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7.
  • Pani Bożena Janowska – członek Zarządu Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin w Łodzi.

Współorganizatorzy konferencji:

  • Pan dr Tadeusz Z. Bogalecki – konsultant Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi.
  • Pan Adam Przepałkowski – przewodniczący Zarządu Głównego Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin w Łodzi.

uczestnicy konferencjiuczestnicy konferencji

Po przedstawieniu programu konferencji głos zabrali p. Sławomir Piętakiewicz oraz p. Tomasz Łaszczewski, którzy pogratulowali szkole nagrody oraz podkreślili jej rolę w pielęgnowaniu pamięci o Legionistach Polskich.

Pan Sławomir Piętakiewicz Pan Tomasz Łaszczewski

Następnie komunikat Utworzenie pododdziałów 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich w Łodzi i bohaterstwo ich żołnierzy w  walkach o niepodległość Polski w latach 1914-1918 – wygłosił dr Tadeusz Z. Bogalecki, autor książki i artykułów o oddziałach Legionów Polskich w regionie łódzkim w latach 1914-197, konsultant Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi, główny koordynator międzyszkolnego konkursu Legioniści polscy na terenie powiatu łódzkiego w pamięci społeczności szkolnych.

 

dr Tadeusz Z. Bogalecki

W dalszej części przedstawiciele Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin w Łodzi zaprezentowali mundur, wyposażenie i broń osobistą legionisty polskiego w latach 1914-1918.

prezentacja munduru prezentacja munduru prezentacja munduru, wyposażenia i broni legionisty polskiego prezentacja munduru, wyposażenia i broni legionisty polskiego prezentacja munduru, wyposażenia i broni legionisty polskiego

Kolejnym punktem konferencji był komunikat Działalność Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin w Łodzi w zakresie popularyzowania oraz pielęgnowania i upamiętniania regionalnych tradycji walk i ofiarności legionistów polskich w latach 1914-1918, który przedstawił p. Adam Przepałkowski, przewodniczący Zarządu Głównego ZLPiIR w Łodzi, przewodniczący jury międzyszkolnego konkursu Legioniści polscy na terenie powiatu łódzkiego w pamięci społeczności szkolnych.

Pan Adam Przepałkowski

Dyrektor Szkoły p. Jarosław Krajewski wygłosi komunikat Legioniści polscy z lat 1914-1918 w pamięci społeczności Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich w Łodzi.

Dyrektor Szkoły pan Jarosław Krajewski

Kulminacyjnym punktem spotkania była ceremonia wręczenia szkole nagrody „SZABLA LEGIONÓW POLSKICH 1917”.

Szablę wręczył p. Adam Przepałkowski mówiąc:  W imieniu Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin w Łodzi i Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi, wręczam Szkole Podstawowej nr 7 na ręce Pana Dyrektora nagrodę SZABLA LEGIONÓW POLSKICH 1917 za wyróżniającą działalność w zakresie popularyzowania i pielęgnowania łódzkich i regionalnych tradycji Legionów Polskich z pierwszej wojny światowej oraz za wyróżniający udział w międzyszkolnym konkursie „Legioniści polscy na terenie powiatu łódzkiego w pamięci społeczności szkolnych”.

Dyrektor Szkoły odbierając szablę podziękował za otrzymaną nagrodę. Podkreśl, żeTradycje Legionów Polskich, legendy polskiej wojskowości XX wieku i bohaterstwo jej żołnierzy w latach 1914-1918 będziemy nadal szeroko popularyzować w naszej szkole, na osiedlu i w mieście oraz pielęgnować te  tradycje w ramach Szkolnego Patronatu nad łódzkim Pomnikiem Legionisty w parku Legionów i nad grobami legionistów i peowiaków na starym cmentarzu katolickim przy ulicy Ogrodowej”.

ceremonia przekazania Szabli Legionów Polskich 1917  ceremonia przekazania Szabli Legionów Polskich 1917 ceremonia przekazania Szabli Legionów Polskich 1917 

Następnie Poczet Szkolnych Strażników Pamięci odebrał szablę od Dyrektora Szkoły i przeszedł przed pierwszym szeregiem i między rzędami uczestników konferencji prezentując nagrodę. Następnie szabla została umieszczona w oszklonej gablocie w holu szkoły.

Poczet Szkolnych Strażników Pamięci odebrał szablę Prezentacja Szabli Legionów Polskich 1917 Prezentacja Szabli Legionów Polskich 1917

Pan dr T. Z. Bogalecki odczytał uchwałę jury międzyszkolnego konkursu Legioniści polscy na terenie powiatu łódzkiego w pamięci społeczności szkolnych oraz nastąpiło wręczenie nagrody zespołowej za pracę graficzną oraz nagród indywidualnych (autorom zespołowej pracy pisemnej i zespołowej pracy graficznej).

Nagrodę za pracę pisemną otrzymała pani Anna Piątkowska – nauczyciel bibliotekarz i pani Helena Kobus – nauczyciel historii.

Za pracę graficzną nagrodę otrzymał zespół w składzie: Hanna Żakowska, Alicja Michoń oraz Taia Ostrogska z kl. VIII c.

Na etapie szkolnym za prace graficzne – albumy o Legionistach nagrodzono następujących uczniów: Aleksandrę Juraszczyk, Marcelinę Nastarowicz, Gabrielę Kwiatkowską, Lidię Strzelec, Nicolę Wiśniewską, Nadię Mfangavo, Maję Kuczyńską, Oliwię Urbaniak, Angelikę Świerczyńską, Wiktorię Brociek, Barbarę Różycką, Maję Krąkowską.

Laureaci konkursu Laureaci konkursu Laureaci konkursu Laureaci konkursu

Prace konkursowe Prace konkursowe Prace konkursowe

Na zakończenie konferencji zaproszono uczestników do udziału w ostatniej części uroczystości przy Pomniku Legionisty w parku Legionów.

Pod Pomnikiem Legionisty dr Tadeusz Bogalecki przybliżył zebranym uczniom i nauczycielom historię i symbolikę Pomnika. Następnie złożono kwiaty i zapalano znicze, utworzono Krąg Pamięci wokół Pomnika oraz minutą ciszy uczczono legionistów i peowiaków z lat 1914-1918.

Uroczystość pod Pomnikiem Legionisty Uroczystość pod Pomnikiem Legionisty Uroczystość pod Pomnikiem Legionisty Uroczystość pod Pomnikiem Legionisty Uroczystość pod Pomnikiem Legionisty Uroczystość pod Pomnikiem Legionisty

A. Piątkowska