Szabla Legionów
Uroczystość wręczenia „Szabli Legionów Polskich 1917”
W piątek 4 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyła się konferencja „Legioniści polscy z lat 1914-1918 w pamięci społeczności szkoły podstawowej nr 7 w Łodzi”. Podczas konferencji nastąpiło uroczyste wręczenie szkole nagrody „SZABLA LEGIONÓW POLSKICH 1917” zawyróżniające popularyzowanie i pielęgnowanie tradycji Legionów Polskich oraz za wyróżniający udział w międzyszkolnym konkursie.
[.jpg, 492.86 kB] [.jpg, 590.58 kB]
Po uroczystym wprowadzeniu Sztandaru Szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego Dyrektor Szkoły pan Jarosław Krajewski powitał zebranych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:
- Pan Sławomir Piętakiewicz – zastępca dyrektora departamentu Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego.
- Pan Jarosław Pawlicki – dyrektor Wydziału Edukacji UMŁ w departamencie Pracy, Edukacji i Kultury.
- Pan Tomasz Łaszczewski – zastępca dyrektora Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi.
- Pani Barbara Kordek – radna osiedla Piastów-Kurak, inicjatorka budowy pomnika Legionisty w Łodzi.
- Pan Stanisław Flakiewicz – członek Zarządu Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa, absolwent szkoły.
- Pan Zygmunt Fiderek – były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7.
- Pani Bożena Janowska – członek Zarządu Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin w Łodzi.
Współorganizatorzy konferencji:
- Pan dr Tadeusz Z. Bogalecki – konsultant Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi.
- Pan Adam Przepałkowski – przewodniczący Zarządu Głównego Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin w Łodzi.
[.jpg, 93.15 kB] [.jpg, 212.40 kB]
Po przedstawieniu programu konferencji głos zabrali p. Sławomir Piętakiewicz oraz p. Tomasz Łaszczewski, którzy pogratulowali szkole nagrody oraz podkreślili jej rolę w pielęgnowaniu pamięci o Legionistach Polskich.
[.jpg, 95.21 kB] [.jpg, 18.34 kB]
Następnie komunikat Utworzenie pododdziałów 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich w Łodzi i bohaterstwo ich żołnierzy w walkach o niepodległość Polski w latach 1914-1918 – wygłosił dr Tadeusz Z. Bogalecki, autor książki i artykułów o oddziałach Legionów Polskich w regionie łódzkim w latach 1914-197, konsultant Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi, główny koordynator międzyszkolnego konkursu Legioniści polscy na terenie powiatu łódzkiego w pamięci społeczności szkolnych.
W dalszej części przedstawiciele Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin w Łodzi zaprezentowali mundur, wyposażenie i broń osobistą legionisty polskiego w latach 1914-1918.
[.jpg, 64.12 kB] [.jpg, 69.22 kB] [.jpg, 119.16 kB] [.jpg, 125.40 kB] [.jpg, 56.52 kB]
Kolejnym punktem konferencji był komunikat Działalność Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin w Łodzi w zakresie popularyzowania oraz pielęgnowania i upamiętniania regionalnych tradycji walk i ofiarności legionistów polskich w latach 1914-1918, który przedstawił p. Adam Przepałkowski, przewodniczący Zarządu Głównego ZLPiIR w Łodzi, przewodniczący jury międzyszkolnego konkursu Legioniści polscy na terenie powiatu łódzkiego w pamięci społeczności szkolnych.
Dyrektor Szkoły p. Jarosław Krajewski wygłosi komunikat Legioniści polscy z lat 1914-1918 w pamięci społeczności Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich w Łodzi.
Kulminacyjnym punktem spotkania była ceremonia wręczenia szkole nagrody „SZABLA LEGIONÓW POLSKICH 1917”.
Szablę wręczył p. Adam Przepałkowski mówiąc: W imieniu Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin w Łodzi i Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi, wręczam Szkole Podstawowej nr 7 na ręce Pana Dyrektora nagrodę SZABLA LEGIONÓW POLSKICH 1917 za wyróżniającą działalność w zakresie popularyzowania i pielęgnowania łódzkich i regionalnych tradycji Legionów Polskich z pierwszej wojny światowej oraz za wyróżniający udział w międzyszkolnym konkursie „Legioniści polscy na terenie powiatu łódzkiego w pamięci społeczności szkolnych”.
Dyrektor Szkoły odbierając szablę podziękował za otrzymaną nagrodę. Podkreśl, że „Tradycje Legionów Polskich, legendy polskiej wojskowości XX wieku i bohaterstwo jej żołnierzy w latach 1914-1918 będziemy nadal szeroko popularyzować w naszej szkole, na osiedlu i w mieście oraz pielęgnować te tradycje w ramach Szkolnego Patronatu nad łódzkim Pomnikiem Legionisty w parku Legionów i nad grobami legionistów i peowiaków na starym cmentarzu katolickim przy ulicy Ogrodowej”.
[.jpg, 61.66 kB] [.jpg, 209.03 kB] [.jpg, 63.96 kB]
Następnie Poczet Szkolnych Strażników Pamięci odebrał szablę od Dyrektora Szkoły i przeszedł przed pierwszym szeregiem i między rzędami uczestników konferencji prezentując nagrodę. Następnie szabla została umieszczona w oszklonej gablocie w holu szkoły.
[.jpg, 130.71 kB] [.jpg, 120.19 kB] [.jpg, 22.57 kB]
Pan dr T. Z. Bogalecki odczytał uchwałę jury międzyszkolnego konkursu Legioniści polscy na terenie powiatu łódzkiego w pamięci społeczności szkolnych oraz nastąpiło wręczenie nagrody zespołowej za pracę graficzną oraz nagród indywidualnych (autorom zespołowej pracy pisemnej i zespołowej pracy graficznej).
Nagrodę za pracę pisemną otrzymała pani Anna Piątkowska – nauczyciel bibliotekarz i pani Helena Kobus – nauczyciel historii.
Za pracę graficzną nagrodę otrzymał zespół w składzie: Hanna Żakowska, Alicja Michoń oraz Taia Ostrogska z kl. VIII c.
Na etapie szkolnym za prace graficzne – albumy o Legionistach nagrodzono następujących uczniów: Aleksandrę Juraszczyk, Marcelinę Nastarowicz, Gabrielę Kwiatkowską, Lidię Strzelec, Nicolę Wiśniewską, Nadię Mfangavo, Maję Kuczyńską, Oliwię Urbaniak, Angelikę Świerczyńską, Wiktorię Brociek, Barbarę Różycką, Maję Krąkowską.
[.jpg, 213.66 kB] [.jpg, 44.45 kB] [.jpg, 131.97 kB] [.jpg, 135.69 kB]
[.jpg, 467.78 kB] [.jpg, 589.94 kB] [.jpg, 530.18 kB]
Na zakończenie konferencji zaproszono uczestników do udziału w ostatniej części uroczystości przy Pomniku Legionisty w parku Legionów.
Pod Pomnikiem Legionisty dr Tadeusz Bogalecki przybliżył zebranym uczniom i nauczycielom historię i symbolikę Pomnika. Następnie złożono kwiaty i zapalano znicze, utworzono Krąg Pamięci wokół Pomnika oraz minutą ciszy uczczono legionistów i peowiaków z lat 1914-1918.
[.jpg, 152.62 kB] [.jpg, 150.26 kB] [.jpg, 147.49 kB] [.jpg, 137.22 kB] [.jpg, 98.59 kB] [.jpg, 119.43 kB]
A. Piątkowska