Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Biblioteka

ROK SZKOLNY 2023/2024

 

Anna Piątkowska

Godziny pracy:

Poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek: 900 - 1500.

Środa - dzień bez obsługi czytelników.

Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy „Tuliszkowski Talent Show” – „Za-chwyceni książką”.

Poniżej prezentujemy wszystkie prace plastyczne, reprezentujące naszą szkołę w konkursie Tuliszkowski Talent Show, którego organizatorem jest księgarnia Tuliszków.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki!

Nagroda dla biblioteki – książki o wartości 3000 złotych!

Nasza szkolna biblioteka otrzymała piękną statuetkę sowy, dyplom oraz wiele nowości książkowych w nagrodę za propagowanie czytelnictwa w ramach konkursu pięknego czytania organizowanego przez Departament Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego. 

„Książka Mówi” to wieloetapowy konkurs czytelniczy, o którym obszernie pisaliśmy już na stronie szkoły. W połowie grudnia nastąpiło przekazanie nagrody – książek o wartości 3000 zł do biblioteki szkolnej. Już wkrótce będą dostępne do wypożyczenia!

Odbiór nagrody Nagroda Puchar Książki Książki Dyplom 

 


 
„Paszport Czytelniczy” – podsumowanie wakacyjnej akcji

Kończy się kalendarzowe lato, czas na podsumowanie wakacyjnej akcji podróżowania do książkowej krainy wyobraźni z czytelniczym paszportem. Uczestnicy akcji jeszcze przed wakacjami otrzymali specjalne paszporty, które uprawniły ich do przekraczania granic literackiej fantazji oraz poświadczyły, że są oni obywatelami czytelniczego świata. Uzupełniali w nim tytuły książek, które latem były ich towarzyszami, oceniali je, ilustrowali i wypisywali z nich najpiękniejsze cytaty.

Wśród niezapomnianych wakacyjnych chwil wymienili pływanie na windsurfingu, zabawę na pontonach, czytanie na hamaku, kąpiel w morzu, obóz sportowy, „zieloną noc” na koloniach….

Spośród uczniów, którzy przynieśli swoje paszporty do biblioteki rozlosowane zostały nagrody. Otrzymują je:

  • Jagoda Gajewicz kl. III c
  • Justyna Żakowska kl. V c
  • Alicja Piotrowska kl. VI a
  • Kacper Pawlina kl. II a
  • Julia Rogowska kl. V a
  • Karol Malinowski kl. IV b
  • Szymon Ziółkowski kl. VII a
  • Natalia Łuczkowska kl. IV c
  • Agnieszka Dudka kl. V c
  • Zuzanna Strzelecka kl. IV c

Gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!

Akcja dobiegła końca, ale biblioteka nieustannie zaprasza wszystkich do korzystania z mnóstwa ciekawych książek. 

Paszport Czytelniczy Paszport Czytelniczy Paszport Czytelniczy


Nowości wydawnicze w bibliotece szkolnej

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – słowami Wisławy Szymborskiej nasza biblioteka zaprasza wszystkich uczniów na czytelniczą przygodę.
Dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do naszej biblioteki szkolnej trafiły nowości wydawnicze – zakupiono 892 książki za kwotę 15 000 złotych. Realizacji programu towarzyszyły organizowane przez bibliotekę i współpracujących nauczycieli liczne przedsięwzięcia i projekty czytelnicze, których głównym celem było rozpowszechnianie czytelnictwa, zachęcanie do sięgania po książki oraz wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów.
Uczniowie klas IV – zrealizowali projekt „Tysiąc powodów by czytać” – plakat zachęcający do czytania książek. Przygotowano wielkoformatowe plakaty przedstawiające zalety czytania oraz hasła zachęcające do czytania. Na korytarzu szklonym odbyła się wystawa plakatów klasowych.
Uczniowie klas V-VI zrealizowali projekt „Nasze ulubione książki”. Każdy uczeń indywidualnie wykonywał projekt frontowej strony okładki ulubionej książki (obyczajowej, przygodowej, historycznej, fantastyki, tomiku poezji, komiksu lub innej), następnie wszystkie okładki danej klasy zostały zaprezentowane na wspólnym plakacie klasowym.
W klasach VII uczniowie tworzyli „Projekt okładki książki” za pomocą grafiki komputerowej. W nowoczesny sposób projektowali okładki do książek wykorzystując znajomość programów komputerowych.
Uczniowie klas VIII wzięli udział w projekcie „Recenzja ciekawej książki”. Zadaniem uczniów było napisanie recenzji książki, którą poleciliby swoim rówieśnikom. Prace prezentowane były podczas zajęć innym uczniom oraz są systematyczne publikowane na łamach gazetki szkolnej „Siódemeczka”.
Uczniowie w klasach I-III zrealizowali projekt pt.: „Ilustrowana encyklopedia bohaterów książkowych”. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie prac plastycznych prezentujących bohatera z książki dla dzieci na daną literę alfabetu. Każda klasa losowała litery, zaś na wylosowane literki uczniowie, pracując w parach, grupach tworzyli prace. Przygotowanie prac było również okazją do zapoznania uczniów z fragmentami książek, z których pochodzą bohaterowie. Po połączeniu wszystkich prac powstała oryginalna encyklopedia bohaterów książkowych.
Rodzice uczniów zostali zapoznani – w czasie zebrań – z listem nauczyciela bibliotekarza „Warto czytać książki” o wielorakich korzyściach płynących z wartości czytania oraz o wpływie czytania na rozwój dziecka.
Ponadto zorganizowano obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – w tym czasie odbyło się wiele ciekawych konkursów, zajęć i spotkań promujących bibliotekę i propagujących czytelnictwo m.in. „Tydzień z krzyżówką w bibliotece” – codzienne uczniowie mogli zmierzyć się z nową krzyżówką do rozwiązania, „Zgadnij kto to” – rozpoznawanie bohaterów literackich po charakterystyce, konkurs fotograficzny „Selfie z książką, którą czytam”.
W bibliotece odbyła się wystawa nowości książkowych prezentująca zakupione pozycje w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – prezentację nowych książek oglądały kolejno całe zespoły klasowe.
We współpracy z Biblioteką Miejską filia 64 zainicjowano działalność Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci, a także konsultacje w sprawie książek do zakupu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Lista zakupionych książek

 

           

 

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”

Priorytet 3: rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” to akcja, której celem jest rozpowszechnianie czytelnictwa i zachęcania do sięgania po książki.

Celem priorytetu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów, w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

W naszej szkole podejmujemy działania opierające się na przedsięwzięciu adresowanym do wszystkich uczniów. Naszym celem jest promocja książki i biblioteki szkolnej jako miejsca przyjaznego uczniom oraz zwiększenie roli biblioteki szkolnej w kształceniu, wychowaniu i rozwoju zainteresowań dzieci i młodzieży, wyrabianie nawyku właściwego spędzania wolnego czasu, rozwijanie sprawności językowych, ale także budowanie poczucia własnej wartości.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich uzyskała wsparcie finansowe na wzbogacenie zbiorów bibliotecznych w kwocie 15 000 złotych.

 

O bibliotece…

 

Biblioteka szkolna jest centrum informacyjnym szkoły. Gromadzi ona różne książki, kasety audiowizualne i inne dokumenty życia codziennego.

Biblioteka rozwija zainteresowania czytelnicze uczniów, poprzez kontakt z książką i kształcenie umiejętności spędzenia wolnego czasu. Uczniowie przygotowując się do lekcji, bardzo chętnie korzystają z czytelni. Po lekcjach w bibliotece dla chętnych i aktywnych uczniów organizwane są zajęcia. Redagujemy gazetkę szkolną „Siódemeczka”, przygotowujemy scenariusze przedstawień prezentowanych w szkole i poza szkołą. Uczniowie współpracujący z biblioteką poszerzają również swoją wiedzę o książce, nabywają praktyczne umiejętności z zakresu techniki bibliotecznej, rozwijają różnorodne zdolności (plastyczne, recytatorskie, organizacyjne).
Biorąc udział w pozalekcyjnej działalności biblioteki, przygotowują się do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Biblioteka jest przyjaznym miejscem dla każdego ucznia. Można tu nie tylko poczytać, pożyczyć książkę, ale odpocząć, porozmawiać i opowiedzieć o swoich zainteresowaniach. Tu można znaleźć przyjaciela.

 

„Wierszyk o książce”

Tak, książka to przyjaciel mój-
przyjaciel prawie żywy.
On opowiada cudów moc,
o świecie prawi dziwy.                         (B. S. Kossuthówna)

 

Co właściwie oznacza wyraz „biblioteka”?

Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.

 

W bibliotece:

- chętnie cię widzimy
- nie stawiamy stopni
- do niczego nie zmuszamy

W bibliotece możesz:

- wybierać i wypożyczać książki
- czytać czasopisma
- wyszukiwać informacje
- myśleć
- uśmiechać się

 

Szkolna biblioteka dzieci przywołuje,
z różnych utrapień skutecznie ratuje.
Szkolne strachy uciekają na dachy,
bo książka rozsiewa wiedzy zapachy.
Prace domowe nie straszne Tobie,
bo z książką bez problemu dasz radę sobie.
Każdy czytelnik z pewnością poręczy,
że bibliotekarka nikogo nie dręczy.
Cóż będziemy przed Tobą kryć
- bez biblioteki trudno jest żyć!

 

Czytajcie, a znajdziecie!

„Bo w książkach można znaleźć wszystko. Radość, mądrość i odpowiedzi na wiele pytań. Książka może Wam coś doradzić, podsunąć pomysł. Nauczy Was myśleć i rozumieć, pamiętać o rzeczach ważnych, a głupstwa puszczać w niepamięć. Radzić sobie i pomagać innym, śmiać się do łez i przez łzy…”

[fragm. z książki K. Jerzykowskiej i W. Karwackiego „13. skrytka”]

 

Jak szukać książki?

 

Można skorzystać z katalogu  

 

Jeśli znasz AUTORA, skorzystaj z katalogu alfabetycznego.
Odszukaj szufladkę z pierwszą literą nazwiska autora, a potem w niej - kartę katalogową z nazwiskiem autora. Jeżeli jest ich kilka, pamiętaj, że są ułożone alfabetycznie.
Pomoże Ci to w wyborze odpowiedniej szufladki. Znajdziesz w niej karty katalogowe z opisami książek na wybrany temat.

Jeśli szukasz książek na OKREŚLONY TEMAT np. odkrycia geograficzne, a nie znasz ani nazwiska autora, ani tytułu książki, skorzystaj z katalogu rzeczowego.


P - książki przygodowe; Ob - książki obyczajowe; H - książki historyczne; B - Baśnie;
Bw - bajeczki, wierszyki; Prz - książki przyrodnicze; F - fantastyka;
Podr - księgozbiór podręczny

Pamiętaj, że również tu karty są ułożone według alfabetu. Gdy znajdziesz książkę - sprawdź do jakiego działu należy. Podaj go bibliotekarzowi lub sam poszukaj na półce.

 

Co warto przeczytać?

Mamy dla Was bardzo dobrą wiadomość!
Nasza biblioteka wzbogaciła się o wiele interesujących pozycji.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i pasjonującej lektury!

 

Koło Przyjaciół Biblioteki

 

    Przy bibliotece działa grupa uczniów pragnąca brać żywy udział w życiu szkoły. Mają oni okazję poznać pracę biblioteki od nieco innej strony niż przeciętny użytkownik. Dzieci te bardzo chętnie dyżurują przy wypożyczaniu książek, układaniu ich na półkach, czy choćby przy układaniu kart książek w odpowiednich szufladkach. Biblioteka to nie tylko wypożyczanie książek, ale też ich konserwacja. Dyżurni zwracają baczną uwagę na stan książek i „wyłapują” te, wymagające podklejenia czy obłożenia.

REGULAMIN AKTYWU BIBLIOTECZNEGO
Biblioteki Szkolnej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łodzi:

  1.OBOWIĄZKI AKTYWU BIBLIOTECZNEGO:
    - porządkowanie księgozbioru
    - odpisywanie i wypożyczanie książek
    - dbanie o estetykę biblioteki
    - pomoc w przygotowaniu imprez bibliotecznych
    - pilnowanie porządku w bibliotece
    - upominanie uczniów zalegających ze zwrotem książek
    - ogłaszanie konkursów bibliotecznych w poszczególnych klasach
    - udział w akademiach szkolnych organizowanych przez bibliotekę
  2. Prawa aktywu bibliotecznego:
    - przebywanie w bibliotece podczas przerw, przed i po lekcjach
    - korzystanie z księgozbioru na specjalnych zasadach

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Lektura dobrych książek jest jak najprzyjemniejsza i najbogatsza rozmowa z kimś mądrym”

Cyceron

 

Z okazji  Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w naszej szkole odbyło się „Wielkie Czytanie”. Książka spełnia wyjątkową rolę w życiu każdego człowieka – rozwija wyobraźnię, poprawia skupienie i koncentrację, redukuje stres, poszerza wiedzę, a także rozwija wrażliwość na drugiego człowieka. Książka jest ciekawa, dzięki niej możemy przeżyć niesamowite przygody, wzruszyć się i uśmiechnąć. Takie odpowiedzi padły w czasie rozmów z uczniami w klasach IV-VIII, gdzie nauczyciele poloniści dyskutowali o wartości książki i korzyściach wypływających z częstego czytania. Ponadto nauczyciele prezentowali uczniom fragmenty ciekawych książek oraz omawiali zagadnienia związane z Prawem Autorskim.

W klasach I-III w akcję czytelniczą zaangażowali się wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu. Uczniowie zapoznali młodszych kolegów z genezą tego święta, czytali młodszym kolegom fragmenty interesujących książek oraz rozmawiali na temat ulubionych lektur. Uzupełnieniem zajęć były ciekawostki na temat książek, filmy, prezentacje, quizy i zabawy. Nie zabrakło również na każdym piętrze szkoły plakatów oraz prac plastycznych zachęcających do systematycznego czytania i częstego sięgania po książkę.

Paleta działań promujących czytelnictwo była szeroka i cieszymy się, że wielu uczniów zaangażowano się w akcję.  Zachęcamy wszystkich do niezwykłych podróży w towarzystwie książki.

 

Uczniowie podczas zajęćUczniowie podczas zajęćUczniowie podczas zajęćWspólne czytanie

Wspólne czytanieWspólne czytanieTablica z pracami

Tablica z pracamiUczniowie na zajęciachTablica z pracami