LILI MOKŁOWSKA
Urodziła się 27 marca 1895 roku w Warszawie. Była córką Kazimierza Juliana (architekta, historyka sztuki, dziennikarza i publicysty) i Zofii z Hiszpańskich, (pochodzącej z rodziny znanego warszawskiego szewca) Uczyła się w Zakładzie Naukowym Marii Frenklówny we Lwowie. W 1914 r. zdała z odznaczeniem egzamin dojrzałości. Była jedną z pierwszych skautek na ziemiach polskich. W październiku 1911 założyła drużynę skautek w lwowskim gimnazjum żeńskim Marii Frenklówny i prowadziła ją do 1914 r. Używała pseudonimu „Lili”.
Od lutego 1918 należała do Oddziału Żeńskiego Polskiej Organizacji Wojskowej we Lwowie. W czasie obrony Lwowa urządziła we własnym mieszkaniu (ul. Obertyńska 6/4) punkt opatrunkowy i miejsca dla czterech rannych. W okresie od 5 listopada – do 5 grudnia 1918 roku służyła w Sanitariacie Szkoły Kadeckiej. 17 listopada dostała się na krótko do niewoli ukraińskiej. Następnie do jesieni 1919 r. służyła w Lotnym Oddziale Karabinów Maszynowych mjr. Izydora Modelskiego. Od jesieni do końca grudnia 1919 r. uczestniczyła w Wojskowym Kursie Medyków we Lwowie. Potem do czerwca 1920r. służyła w szpitalu wojskowym „Dom Inwalidów”. W lipcu t. r. została przydzielona do Czołówki Sanitarnej Szpitala Polowego I Dywizji Legionów nr 101 i służyła tam do kwietnia 1921 r..
W 1928 r. na Uniwersytecie Jana Kazimierza (UJK) we Lwowie uzyskała tytuł doktora wszech nauk medycznych. Opublikowała swoje wspomnienia zatytułowane W służbie sanitarnej w książce Służba Ojczyźnie. Wspomnienia uczestniczek walk o Niepodległość 1915−1918.
Do 1939 r. pracowała w laboratorium na UJK. Po II wojnie światowej mieszkała w Warszawie. Zmarła tamże 10 czerwca 1978 roku. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Północnym.
Antonina Mokłowska została odznaczona Krzyżem Walecznych (dwukrotnie: za obronę Lwowa i za służbę w Lotnym Oddziale Karabinów Maszynowych), Medalem Niepodległości (1933) i Krzyżem Obrony Lwowa z Mieczami.
Opracowała dr Helena Kobus