Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
22 stycznia grupa Strażników Pamięci spotkała się pod Pomnikiem Stulecia Odzyskania Niepodległości, aby upamiętnić 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Informacje na temat tego największego w XIX wieku polskiego zrywu narodowego przedstawił Kacper Kozieł z kl. VII a. Następnie zapalono Znicz Pamięci.
Z kart historii…
Powstanie styczniowego przeciwko Imperium Rosyjskiemu wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i trwało do jesieni 1864 roku. Zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane, zyskując także szerokie poparcie wśród ludności litewskiej i częściowe pośród białoruskiej.
Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa.
Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców, z których ok. 10-20 tysięcy poległo w walkach, blisko tysiąc stracono, ok. 38 tysięcy skazano na katorgę lub zesłanie na Syberię.
A. Piątkowska