Sprawozdanie z V Konkursu Filmowego dla Szkół Podstawowych „Orlęta Filmowe Łodzi”

Z dumą informujemy o podsumowaniu V Konkursu Filmowego dla Szkół Podstawowych „Orlęta Filmowe Łodzi”. 2 czerwca 2021 r. spotkaliśmy się po raz kolejny w nastrojowej sali kinowej Muzeum Kinematografii, gdzie na wielkim ekranie oglądaliśmy dzieła młodych twórców.

Radość nasza jest tym większa, że mimo utrudnień związanych z stanem pandemii w naszym kraju, do konkursu zgłoszono 6 filmów z 4 łódzkich szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 110, Szkoły Podstawowej nr 162, Szkoły Podstawowej nr 199, Szkoły Podstawowej nr 7.P

Podczas uroczystości najpierw powitaliśmy uczestników konkursu, ich opiekunów, szacowne jury oraz przyjaciół szkoły – Państwa Iwonę i Mieczysława Łaptaszyńskich.

Cieszymy się, że już po raz piąty młodzi ludzie podjęli ten trud i przygotowali filmy na konkurs zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 7 im. Orląt Lwowskich w Łodzi, Muzeum Kinematografii w Łodzi i przeprowadzony przy udziale Zespołu Producenckiego WJTeam/Likaon.

Temat tegorocznej edycji mógł być trudny do zrealizowania. ”Do serca przytul psa, weź na kolana kota…. Zwierzęta duże i małe.” Przekonaliśmy się podczas uroczystości i w trakcie projekcji filmów, że każdy film to inne ujęcie i rozumienie tematu. Uczniowie poruszyli tematy ważne społecznie takie jak odpowiedzialność czy empatia. Oprócz tego młodzi miłośnicy zwierząt mieli szansę, i zrobili to znakomicie, opowiedzieć o swoich zwierzętach i spróbować swoich sił w produkcji filmu dokumentalnego. Uwagę zwróciła również ciekawa konwencja filmów, profesjonalne zdjęcia filmowe, rytmiczny montaż, ciekawe scenariusze czy naturalna gra aktorska.

Szkolna Komisja Konkursowa miała za zadanie wyłonić zwycięzców. Jej skład tworzyli: przewodnicząca Pani Justyna Rucińska - Zespół Producencki WJTeam/ Likaon, Pani Anna Mroczek – Zespół Producencki WJTeam/ Likaon oraz Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji, Katarzyna Marchewa -Zespół Producencki WJTeam/ Likaon , Piotr Chmielewski -Zespół Producencki WJTeam/ Likaon. Jury było pod wrażeniem pomysłowości młodych twórców i tego, jak wiele się nauczyli od czasu pierwszej edycji – niektórzy z uczestników są z nami od pięciu lat.

Oto wyniki konkursu.

Najlepszy film:

• Szkoła Podstawowa nr 199 za film pod tytułem „Jagna”, Melania Kubiak, Cecylia Kubiak. Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Libiszewska Poteraj.

Najlepsza reżyseria: ex aequo:

• Szkoła Podstawowa nr 199 za film pod tytułem: “Świnki morskie” Magdalena Biernat. Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Libiszewska Poteraj.
  • Szkoła Podstawowa nr 199 za film pod tytułem: “Moje rybki” Maja Rosińska. Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Libiszewska Poteraj.

Najlepszy scenariusz:

• Szkoła Podstawowa nr 110 za film pod tytułem: ”Szukając Ciebie” - Irmina Leszczyńska, Nicola Stolarczyk. Nauczyciel prowadzący: Sławomir Ruciński.

Najlepszy aktor:

• Szkoła Podstawowa nr 162 za film pod tytułem „Do serca weź zwierzę, a ono do serca weźmie Ciebie” - Paweł Sabanty. Nauczyciel prowadzący: Rafał Zając.

Najlepsza aktorka:

• Szkoła Podstawowa nr 199 za film „Jagna” - Cecylia Kubiak. Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Libiszewska - Poteraj.

Najlepszy kostium:

• Szkoła Podstawowa nr 110 za film pod tytułem „Szukając Ciebie” – Irmina leszczyńska, Natalia Kulik. Nauczyciel prowadzący: Małgorzata Ziajska.

Najlepszy montaż:

• Szkoła Podstawowa nr 110 za film pod tytułem „Szukając Ciebie” – Natalia Kulik. Nauczyciel prowadzący: Małgorzata Ziajska.

Wyróżnienie przyznane decyzją Szkolnej Komisji Konkursowej :

• Julia Gabara Szkoła Podstawowa nr 110
  • Wiktoria Wiśniewska Szkoła Podstawowa nr 162
  • Jan Gać Szkoła Podstawowa nr 162
  • Antonina Masirek Szkoła Podstawowa nr 162
  • Ola Biernat Szkoła Podstawowa nr 199

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody: wycieczkę na plan filmowy oraz fachowe recenzje przygotowane przez Zespół Producencki WJTeam/Likaon, książki i filmy ufundowane przez Łódź Helios Sukcesja, książki ufundowane przez Urząd Miasta Łodzi, ponadto pamiątkowe dyplomy i piękne statuetki „Orląt”. Co więcej, wszyscy uczestnicy obecni na finałowej uroczystości po gali mogli wziąć udział w zwiedzaniu Muzeum Kinematografii.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w piątej edycji naszego konkursu oraz przybycie na uroczystość do Muzeum Kinematografii!

Logo ŁodziInformujemy, że na zakup nagród dla wyróżnionych uczniów otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości dwóch tysiące dwustu złotych ze środków Miasta Łodzi w ramach realizacji zadania Promocja Oświaty.

M. Burda