V Święto Patrona Szkoły
Poniedziałek - 17 listopada
Z okazji zbliżającego się Święta Patrona w dniach 17 – 21 października obchodzimy Tydzień Patrona Szkoły. W poniedziałek (17 listopada) na godzinach wychowawczych uczniowie przypomnieli wydarzenia związane z obroną Lwowa, walkami o niepodległość Kresów Wschodnich w 1918 r. We wszystkich salach tablice klasowe poświęcono Orlętom Lwowskim. Uczniowie co roku zaskakują wychowawcę swoją pomysłowością i znajomością tematu.
Przy „Dębie Pamięci”, upamiętniającym postać majora Zdzisława Baczyńskiego, odbyła się lekcja historii, w której udział wzięli uczniowie z klasy II c. Pan Dyrektor oraz p. Alina Zalewska przybliżyli dzieciom historię Orląt Lwowskich. Na zakończenie uczniowie złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili znicz pamięci.
W ramach Tygodnia Patrona uczniowie klasy I a uczestniczyli w ciekawych zajęciach - pod kierunkiem p. Małgorzaty Sadowskiej dzieci wykonali Drzewko Miłości Ojczyzny. Na lekcji uczniowie uczyli się szacunku do barw narodowych oraz właściwej postawy wobec symboli narodowych.
Wtorek - 18 listopada
W dniu 18 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Szkolnym Konkursie Wiedzy o Patronie. Uczestnicząc w konkursie dzieci miały okazję wykazać się swoją wiedzą na temat zasłużonych bohaterów obrony Lwowa – Orląt Lwowskich.
Z okazji Tygodnia Patrona klasy VI b i VI c obejrzeli film o Orlętach Lwowskich oraz podzielili się swoimi refleksjami na temat współczesnego patriotyzmu.
Uczniowie klas drugich i trzecich uczęszczający na świetlicę w tym roku mieli okazję wykazać się umiejętnością czytania i interpretowania wierszy, biorąc udział w Konkursie pięknego czytania wierszy patriotycznych, zorganizowanym przez p. Małgorzatę Sadowską.
Środa - 19 listopada
W środę, 19 listopada, uczestnicy Koła historii i kultury Kresów Wschodnich i Koła Młodych Przyjaciół Łodzi z p. Heleną Kobus, złożyli kwiaty i zapalili znicz pod tablicą pamiątkową Orlętom Lwowskim – Kresowiacy z Łodzi, która znajduje się w Kościele Garnizonowym św. Jerzego.
W tym dniu w Kąciku Patrona przeprowadzono lekcje dla klasy IV d, V b, VI c, V a, podczas których p. Dyrektor, p. Anna Błoch oraz p. A. Desput czytali uczniom opowiadania o bohaterskich czynach młodzieży ze Lwowa.
Uczniowie klasy I b i I c wzięli udział w zajęciach, na których wykonali „Drzewko miłości Ojczyzny”. Każdy uczeń zostawił niepowtarzalne odbicie swej dłoni - w barwach narodowych - na konarze drzewa.
Po południu odbyła się druga część Konkursu pięknego czytania wierszy patriotycznych. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w czytaniu wierszy. Na zakończenie konkursu uczniowie otrzymali nagrody i upominki.
Czwartek - 20 listopada
Czwarty dzień obchodów Tygodnia Patrona rozpoczął się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą nadanie szkole imienia „Orląt Lwowskich”. Pani Dyrektor Krystyna Luzak przypomniała dzieciom wydarzenia związane z odsłonięciem tablicy sprzed kilku lat, zachęcając uczniów do godnego pełnienia warty honorowej w tym szczególnym miejscu naszej szkoły.
Uczniowie z klasy I d wraz z panią Małgorzatą Sadowską uczcili obchody Tygodnia Patrona wykonując Drzewko Miłości Ojczyzny.
W tym roku po raz pierwszy, na przerwach uczniowie mogli posłuchać pieśni wojskowych i patriotycznych, ale najważniejsze było wspólne śpiewanie w wersji karaoke! Śpiewano chórem, w parach i solo - Rotę, Biały Krzyż, Maszerują Strzelcy, Piechotę. Organizatorów zaskoczyła aktywność i otwartość dzieci, które bardzo chętnie zgłaszały się do mikrofonu i prezentowały swoje umiejętności wokalne.
W tym dniu również otwarta została wystawa prac konkursowych. Oglądając ekspozycję można było przenieść się w czasie do „bajkowego”, „magicznego” Lwowa, ponieważ autorzy prac z wielkim wyczuciem i talentem przelali na papier za pomocą kredek i farb piękno tego miasta, jego historię i kulturę.
Piątek - 21 listopada
Piątek – Święto Patrona – długo oczekiwana i przygotowywana uroczystość w naszej szkole. W tym dniu zawitali do nas goście - Pan prof. Bolesław Bolanowski, Pan Stanisław Flakiewicz, Pani Alicja Peplińska, Państwo Iwona i Mieczysław Łaptaszyńscy z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz rodowita lwowianka Pani Łucja Turczynowska.
Na uroczystym apelu Pan Stanisław Flakiewicz przekazał na ręce Dyrektora Szkoły zabytkową mapę Lwowa z 1938 roku, zaś Pan prof. Bolesław Bolanowski tabliczki upamiętniające Orlęta Lwowski, które zostaną umieszczone na cmentarzach łódzkich.
Przekazany został także album z wizyty członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich we Lwowie, gdzie w imieniu naszej szkoły został zapalony znicz na cmentarzu Orląt Lwowskich.
Goście wręczyli nagrody laureatom V Szkolnego Konkursu o Patronie.
Część artystyczną przygotowali uczniowie z klasy V b, pod kierunkiem p. Heleny Kobus, którzy wcielili się w role postaci historycznych związanych z Orlętami Lwowskimi i miastem Lwowem.
V Konkurs Wiedzy o Patronie
W kategorii historycznej – wiedzy o patronie - kl. IV - VI | W kategorii literackiej opowiadania o „Orlętach Lwowskich” |
I miejsce – Julia Dałek kl. VI c i Martyna Stankiewicz kl. VI c II miejsce – Amelia Dubiel kl. V a i Martyna Zwolak kl. V c III miejsce – Julia Żak kl. VI c i Grzegorz Węgrzyn kl. VI c | I miejsce – Jakub Jastrząbek kl. V a II miejsce – Katarzyna Miałkowska kl. V b III miejsce – Angelika Przybysz kl. V b i Zuzanna Zbiorczyk kl. V b |
W kategorii historycznej – wiedzy o patronie - kl. II - III | |
Wysoki wynik osiągnęli: | |
Konkurs plastyczny „Magiczny Lwów” dla uczniów klas IV – VI | |
Prace nagrodzone: Wyróżnienia: | |
Konkurs plastyczny „Bajkowy Lwów” dla uczniów klas I – III | |
Prace nagrodzone: Zuzanna Goździkowska kl. I c, Aleks Hysie vel Heske kl. II a, Klaudia Jaśczak kl. II a, Oliwia Hyża kl. II a, Urszula Rogaczewska kl. II a, Barbara Rogaczewska kl. II a, Lilianna Czekalska kl. II c, Amelia Kawa kl. II c, Blanka Zybert kl. III c Wyróżnienia: Maria Dołęgowska kl. I c, Beniamin Ciechanowski kl. II a, Wiktor Gawin kl. II a, Barbara Szkopiecka kl. II a, Hanna Zarzycka kl. II c, Nadia Szczecińska kl. II c, Szymon Grodzicki kl. II c, Nikodem Cebula kl. II b, Igor Kołodkiewicz kl. II d Dyplomy i słodkie upominki za zaangażowanie uczniów w konkursie plastycznym otrzymały klasy: I c, II a, II c. |