VIII Święto Patrona Szkoły
Poniedziałek - 20 listopada
W poniedziałek, 20 listopada, rozpoczęliśmy w naszej szkole obchody VIII Tygodnia Patrona. W klasach I-VII na godzinach wychowawczych odbyły się lekcje na temat Orląt Lwowskich, na których została przybliżona uczniom historia wyzwolenia Lwowa.
W klasie VII b, uczennice Maria Weder i Zuzanna Zielonka, przygotowały prezentację multimedialną oraz quiz o Orlętach na platformie edukacyjnej kahoot.pl.
W salach lekcyjnych tablice klasowe zostały ozdobione reprodukcjami Wojciecha Kossaka oraz portretami Orląt.
Na uwagę zasługuje tablica klasowa wykonana przez chłopców z klasy VIIb.
W tym dniu również odbył się VIII Konkurs Wiedzy o Patronie "Orlęta Lwowskie" - część historyczna. Uczniowie z klas IV-VII rozwiązywali test wiedzy na temat historii Lwowa i Orląt.
Pod tablicą upamiętniającą nadanie szkole imienia Orląt Lwowskich zostały złożone kwiaty. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Koła historii i kultury Kresów Wschodnich oraz uczniowie z klasy IIIb z p. Jolantą Borowską. Na przerwach przy tablicy pamiątkowej uczniowie pełnili wartę honorową..
Przy "Dębie Pamięci" uczniowie z klasy Ic oraz Va zapalili znicz "Pamięci" oraz złożyli kwiaty, upamiętniając postać Zdzisława Baczyńskiego, obrońcy Lwowa z 1918 r. Pan dyrektor Jarosław Krajewski uczestnicząc w uroczystości przypomniał dzieciom o bohaterskich czynach, poświęceniu i ofiarności Orląt.
W kąciku patrona p. Dorota Skrobek czytała klasie IIIc opowiadanie o wyzwoleniu Lwowa.
Pan Maciej Biniek podczas wykładu "Orlęta Lwowskie" przybliżył chłopcom z klas VI-VII historię bitwy lwowskiej, która toczyła się w połowie sierpnia 1920 r. i przeszła do narodowej legendy, jako "polskie Termopile". Podczas wykładu uczniowie również poznali zasady gry planszowych "W obronie Lwowa" oraz "Semper Fidelis. Bitwa o Lwów 1918-1919".
W bibliotece szkolnej zainteresowaniem cieszyła się gra komputerowa "Orlęta Lwowskie".
Wtorek - 21 listopada
We wtorek, 21 listopada, uczniowie klas VII uczestniczyli w lekcji muzealnej "A żołnierze chwytają za broń". Lekcja odbyła się w Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Uczniom została m.in. zaprezentowana broń biała i palna, którą wykorzystywali żołnierze i powstańcy polscy w walce o niepodległość.
W tym dniu uczniowie klas trzecich zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi historii Orląt w historycznej części Konkursu Wiedzy o Patronie.
Na lekcjach języka polskiego uczniowie klas VIc i VIa obejrzeli film pt. "Orlęta". Po projekcji filmu odbyły się dyskusje na temat współczesnego patriotyzmu, odwagi i poświęcenia dla Ojczyzny.
W świetlicy w kąciku patrona odbył się konkurs pięknego czytania wierszy patriotycznych pt. "Orlęta" dla uczniów z klas III. Uczniowie wylosowali wiersze, które później czytali przed publicznością oraz jury, które wyłoniło I, II, III miejsce oraz przyznało wyróżnienia. Uczniowie pięknie się zaprezentowali (mimika, gesty, deklamowanie tekstu). Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknego występu.
Uczniowie z klasy 1a wzięli udział w zajęciach patriotycznych podczas, których dowiedzieli się o postawie bohaterskiej małych Orląt. Odcisnęli swoje dłonie w kolorach białym i czerwonym na drzewie miłości Ojczyzny. Z panią Małgorzatą Sadowską rozmawiali o pojęciach: ojczyzna, patriota, godło, flaga. Uczniowie byli żywo zainteresowani tematyką patriotyczną i wykonaniem pracy plastycznej "Drzewsko miłości Ojczyzny", które zostało wyeksponowane w klasach na tablicy tematycznej poświęconej Patronowi.
Środa - 22 listopada
Na długich przerwach uczniowie śpiewali i słuchali pieśni patriotycznych. Śpiewano "My pierwsza brygada", "Legiony", "Rota", pieśni znane i bliskie każdemu Polakowi.
Uczniowie klasy I c uczestniczyli w lekcji "Drzewko miłości Ojczyźnie".
W klasach VI d oraz VI b na lekcji języka polskiego, odbyła się projekcja filmu "Orlęta Lwowskie".
Nauczyciel świetlicy p. Małgorzata Sadowska oraz nauczyciel wychowania fizycznego p. Beata Graczko w świetlicy szkolnej zorganizowały uczniom zabawy ze Starego Lwowa. Dzieci miały okazję wysłuchać wesołe utwory muzyczne o tym mieście oraz bawiły się w następujące zabawy: "Pierścionek", "Ptaszki", "Kółko graniaste", "Żywioły", "Mam chusteczkę haftowaną". Uczniom zabawy bardzo się spodobały i chętnie brali w nich udział.
W kąciku patrona odbył się konkurs pięknego czytania wierszy patriotycznych pt. "Orlęta" dla uczniów z klas drugich uczęszczających na świetlicę. Uczniowie losowali wiersze, aby się przygotować do występu, a następnie prezentowali swój talent recytatorski i aktorski. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Na przerwach w kąciku patrona uczniowie mogli poczytać opowiadana, które w ramach konkursu literackiego zostały napisane przez uczniów naszej szkoły.
Czwartek - 23 listopada
Uczniowie zainteresowani światem przyrody, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem wzięli udział w szkolnym konkursie "Czy znasz swoją Ojczyznę?" zorganizowanym przez p. Małgorzatę Papugę, nauczyciela przyrody.
Na długich przerwach uczniowie klas starszych, jak i z młodszych, brali udział w śpiewaniu patriotycznego karaoke.
W klasie Ib p. Małgorzata Sadowska przeprowadziła lekcję pt "Drzewko miłości Ojczyzny". Wykonane przez uczniów drzewko zawisło na tablicy klasowej.
W czwartek uczniowie z klasy I- III wzięli udział w apelach podsumowującym Tydzień Patrona, na których zostały wręczone nagrody oraz przeprowadzono quiz na temat Orląt.
W VIII Szkolnym Konkursie Wiedzy o Patronie nagrody otrzymali:
w kategorii wiedzowej (klasy III) | |
Hubert Puchalski, III a | Magdalena Miziołek, III c |
w kategorii "gra dydaktyczna" (klasy I-III) | |
I miejsce - Bartosz Halkiewicz, II a nagrodzeni: | |
Krzysztof Rogaczewski, III d | Amelia Leśniewska, III d |
wyróżnieni: |
Piątek - 24 listopada
W piątek obchodziliśmy w naszej szkole Święto Patrona. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich pan prof. Bolesław Bolanowski, pani Iwona Łaptaszyńska, pan Stanisław Flakiewicz oraz pan Kazimierz Skibicki. W apelach podsumowujących Tydzień Patrona uczestniczyły również pani Małgorzata Kopka, przedstawiciel Kuratorium Oświaty oraz pani Agnieszka Pawlak-Damska, kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Na Święto Patrona zaproszono także laureatów III Międzyszkolnego Konkursu "Pamięci Orląt Lwowskich" z ośmiu łódzkich szkół podstawowych.
W oficjalnej części uroczystości został podsumowany VIII Szkolny Konkurs Widzy o Patronie oraz III Międzyszkolny Konkurs "Pamięci Orląt Lwowskich". Nagrody i wyróżnienia wręczali goście p. prof. B.Bolanowski, p. M. Kopka, p. I. Łaptaszyńska, p. K.Skibiski, p.St. Flakiewicz.
VIII Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie:
w kategorii historycznej
I miejsce - Grzegorz Ratajewski, VII d
I miejsce - Tomasz Kędzia, IV d
II miejsce - Nadia Szczecińska, V c
II miejsce - Martyna Śmiałkowska, VI c
III miejsce - Izabella Jasińska, VII b
III miejsce - Oliwia Niemierska, VII b
kategorii literackiej
I miejsce - Tymoteusz Pawełczyk VI a
II miejsce - Zuzanna Kopczyńska kl. V c
II miejsce - Hanna Zarzycka kl. Vc
III miejsce - Oskar Piórkowski kl. VI b
w kategorii "gra dydaktyczna"
I miejsce - Jan Cieślak, Vc; Jakub Lebioda Vc
II miejsce - Dominika Skrzypek, V c
III miejsce - Konrad Kaczmarek, Va; Damian Kaźmierczak, V a
wyróżnienia:
Oliwia Hyża, Va;
Oliwia Stelmach, Va
Szymon Kawa, VII c
Amelia Kawa, V c
Jeremi Klimczak, VI c
III Międzyszkolny Konkurs "Pamięci Orląt Lwowskich"
część plastyczna (pocztówka)
I miejsce: Jakub Sękowski, Szkoła Podstawowa nr 109 im. Ludwiki Wawrzyńskiej
II miejsce: Kinga Kubera, Szkoła Podstawowa nr 190 im. Jarosława Iwaszkiewicza
II miejsce: Klaudia Szlachetka, Szkoła Podstawowa nr 24 im. Hanki Sawickiej
III miejsce: Igor Góras, Szkoła Podstawowa nr 109 im. Ludwiki Wawrzyńskiej
III miejsce: Dominika Hajda, Szkoła Podstawowa nr 138 im. Leopolda Staffa
- cześć historyczna (film)
I miejsce: Adam Gregorek, Szkoła Podstawowa nr 83 im. Stanisława Jachowicza
II miejsce: Grzegorz Warczak, Szkoła Podstawowa nr 12 im. Mariana Batki
III miejsce: Julia Michalska, Szkoła Podstawowa nr 12 im. Mariana Batki
część historyczna (prezentacja multimedialna)
I miejsce: Julia Michalska, Szkoła Podstawowa nr 12 im. Mariana Batki
II miejsce: Julia Piątkowska, Szkoła Podstawowa nr 109 im. Ludwiki Wawrzyńskiej
III miejsce: Wiktoria Witczak, Szkoła Podstawowa nr 202 im. Jana Pawła II
Wyróżnienie: Katarzyna Kacprzyk, Szkoła Podstawowa nr 83 im. Stanisława Jachowicza
Na zakończenie uroczystości uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni do naszej szkoły goście mieli okazję zapomnieć na chwilę o codziennym pośpiechu i poświęcić kilka minut uwagi i skupienia na rozmyślaniu o sobie, swoim życiu, przemijaniu. Inspiracją był patron szkoły - Orlęta Lwowskie.
Część artystyczną przygotowała pani Ilona Stasiołek wraz z uczniami z klasy 4b, 4a, 7b i 7c. Mieliśmy również okazje posłuchać pieśni patriotycznych przygotowanych przez chór szkolny pod batutą pani Małgorzaty Gęsich. Przedstawienie pozwoliło nam podkreślić, jak ważne jest to, że może utożsamiać się z ważnymi wartościami i ideami, które prezentowali młodzi obrońcy Lwowa - Orlęta Lwowskie.
W ten listopadowy piątek przeżyliśmy wspólnie niezapomniane chwile, pełne wzruszeń, patriotycznych i artystycznych uniesień. Całej uroczystości towarzyszył niepowtarzalny, podniosły nastrój, poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za losy Ojczyzny, tej małej szkolnej i tej wielkiej - Polski.
24 listopada 2017 roku przeszłość połączyła się w naszych sercach z teraźniejszością.