XV Tydzień Patrona Szkoły
ROK SZKOLNY 2024/2025
XV ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
Tydzień Patrona rozpoczęliśmy od spotkania Strażników Pamięci przy Pomniku Stulecia Odzyskania Niepodległości, który jest symbolem walki o niepodległość i poświęcenia za Ojczyznę. Zapalając znicz uczniowie uczcili pamięć polskich dzieci ze Lwowa, które oddały życie za wolność i niepodległość narodu.
Przy „Dębie Pamięci” uczniowie z klasy II a – Opiekunowie Dębu – wraz z p. Alina Zalewską zapalili „Znicz Pamięci”, upamiętniając postać Zdzisława Baczyńskiego, obrońcy Lwowa z 1918 r. Następnie – jak co roku – nastąpiło mierzenie dębu.
Pod tablicą upamiętniającą nadanie szkole imienia Orląt Lwowskich zostały złożone kwiaty. W uroczystości uczestniczyła Dyrektor Szkoły p. Natalia Pacocha oraz klasa VI a wraz z wychowawcą p. Ewą Kubicką. Uczniowie podkreślili, że Orlęta są dla nich symbolem tego, co najlepsze, co prawdziwie ludzkie i godne naśladowania.
Podczas Tygodnia uczniowie nie tylko brali udział w lekcjach patriotycznych, ale również mieli możliwość posłuchania wierszy i opowiadań czytanych w Kąciku lwowskim, układali memory prezentujące bohaterskie Orlęta Lwowskie, puzzle wielkoformatowe przedstawiające obraz Wojciecha Kossaka „Orlęta Lwowskie – bitwa o cmentarz”, oraz cztery mniejsze puzzle ukazujące zdjęcia obrończyń i obrońców Lwowa. Ponadto mieli możliwość obejrzenia wystawy książek w bibliotece szkolnej poświęconej Orlętom Lwowskich i miastu Lwów.
W Tygodniu Patrona odbył się Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Pod znakiem Orła”. Mogliśmy posłuchać utworów takich jak m.in.: „Ojczyzno ma”, „O mamo otrzyj oczy”, „Miasto 44”, „My, pierwsza brygada” w wykonaniu solistów, duetów i zespołów.
Prezentacja o Orlętach Lwowskich
Od 18 do 21 listopada dzieci z klasy 1a, 1b, 2a, 2c, 2d, 3a, 3b, 3c i 4b miały okazję poznać historię patrona naszej szkoły dzięki prezentacji multimedialnej "Orlęta Lwowskie - dzieci bohaterowie" stworzonej przez p. Agnieszkę Kociołek. Dzieliły się swoją wiedzą na temat małych bohaterów.
Agnieszka Kociołek
Zabawy ze Starego Lwowa z muzyką lwowską
W dniu 19 i 20 listopada 2024 roku (wtorek) podczas obchodów święta Patrona – Orląt Lwowskich w świetlicy szkolnej pod opieką pani Małgorzaty Sadowskiej i Agnieszki Kociołek odbyły się zajęcia patriotyczne pt. „Zabawy ze Starego Lwowa z muzyką” dla uczniów z klas 1 i 2 i 3. Dzieci bardzo chętnie zaangażowały się w zaproponowane zabawy między innymi „Żywioły”, „Statki z towarami”, „Ciuciubabka”, „Ptaszki w lesie”, „Lustra”, „Byłem na targu i kupiłem …”, „Pierścionek”, „Komórki do wynajęcia”, „Posągi” i „Zośka”.
Zabawy bardzo się uczniom spodobały. Wszystkie dzieci mogły ze sobą nie tylko bardzo miło spędzić czas po lekcjach, ale przede wszystkim się ze sobą zintegrować i lepiej ze sobą współpracować. Dzieci bardzo zaskoczyła skoczna, wesoła i żwawa muzyka lwowska, która sprawiła, że mogły przekierować swoją energię na świetną zabawę w grupie rówieśniczej. Uczniowie mogli, choć na chwilę, przenieść się swoją wyobraźnią dziecięcą w inny świat zabawy.
Nauczyciele świetlicy: Małgorzata Sadowska, Agnieszka Kociołek
„Drzewko miłości Ojczyzny”
W dniu 19 listopada 2024 roku (wtorek) w naszej szkolnej świetlicy odbyły się zajęcia patriotyczne przeprowadzone przez nauczyciela świetlicy – Panią Małgorzatę Sadowską pt. „Drzewo miłości Ojczyzny” poświęcone tematyce Orląt Lwowski. Uczniowie z klasy 1c zostali wprowadzeni w tematykę pojęcia „ojczyzna”,„patron”,„bohater”,„symbole narodowe” poznali historię walki dzieci o miasto Lwów. Dzieci oglądały zdjęcia mapy Lwowa, zabytków Lwowa, słuchały wierszy patriotycznych o Orlętach i ich bohaterskim czynie, słuchając przy tym utworów muzyki lwowskiej. Dzieci dowiedziały się na tych zajęciach o życiu codziennym i funkcjonowaniu dzieci, które żyły we Lwowie w 1917 roku. Dzieci uważanie i z dużą empatią uczestniczyły w tych zajęciach, były bardzo ciekawe i z chęcią wykonały zaproponowane zabawy ze słowem praktyczne. Na podsumowanie zajęć uczniowie z klasy 1c wykonali odcisk własnych dłoni w kolorze biało – czerwonym na drzewie miłości Ojczyzny.
Nauczyciel świetlicy Małgorzata Sadowska
Zajęcia sensoryczno - plastyczne pt. „Mapa Lwowa”.
W dniu 21 listopada 2024 roku (czwartek) odbyły się w świetlicy dla uczniów z następujących klas: 1b, 1c, 3c, 2d, 1a, 2c, – zajęcia sensoryczno - plastyczne pt. „Mapa Lwowa”. Uczniowie poznali historię miasta Lwowa oraz powód walk młodych Orląt o swoje miasto. Dzieci wypełniały szablon mapy w kolorze biało – czerwonym na pracy plastycznej, różnym materiałem sensoryczno – plastycznym min: plastelina, kolorowa bibuła, makaron, ryż, kasza, gazeta, płatki kosmetyczne, następnie odpowiadały na pytania: „Kim były Orlęta?”, „Dlaczego walczyły o swoje miasto?”, „Dlaczego Orlęta Lwowskie są wzorem do naśladowania dla współczesnej młodzieży?”.
Dzieci bardzo chętnie wysłuchały opowieści historycznej o Orlętach, obejrzały zdjęcia młodych Orląt, oraz współczesne miasto Lwów i jego zabytki. Były żywo zainteresowane postawą młodych Orląt. Utrwaliły sobie pojęcia: „ojczyzna”, „patron”, „symbole narodowe”. Wysłuchały poezji patriotycznej. Uczniowie poznali kilka zabaw z muzyką ze Starego Lwowa tzw. przyśpiewki lwowskie, które bardzo się im spodobały. Na zakończenie zajęć wykonano pamiątkowe zdjęcie.
Nauczyciele świetlicy: Małgorzata Sadowska, Agnieszka Kociołek
W piątek odbyły się uroczyste obchody Święta Patrona Szkoły. Podczas apelu dla uczniów klas I-III pani Anna Piątkowska podsumowała XV Tydzień Patrona oraz przeprowadziła quiz wiedzy o Orlętach Lwowskich. Uczniowie z najmłodszych klas znakomicie odpowiadali na pytania m. in. kim są Orlęta, o jakie miasto walczyli, w którym roku rozpoczęły się walki o Lwów oraz potrafili również wymienić imiona i nazwiska walczących dzieci. Następnie odbyło się podsumowanie części plastycznej XV Szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie – Lapbook o Orlętach oraz części wiedzowej dla klas III.
XV Szkolny Konkursu Wiedzy o Patronie – kategoria historyczna
Nagrodzeni uczniowie:
- Tobiasz Rajkowski kl. III a
- Ksawery Lewandowski kl. III a
- Szymon Stasiak kl. III b
- Marta Lesiak kl. III b
- Julia Kucharska kl. III c
- Hanna Borkowska kl. III c
XV Szkolny Konkursu Wiedzy o Patronie – kategoria plastyczna – Lapbook o Orlętach Lwowskich
Nagrodzeni uczniowie:
- Mateusz Widmajer kl. I a
- Anastazja Ciosek kl. I a
- Maja Zarzycka kl. I b
- Ryszard Mielczarek kl. I b
- Bruno Opustil kl. I b
- Gabriela Marczewska kl. II d
- Hanna Lisowska kl. III a
- Pola Maciejewska kl. III a
- Julia Kmieć kl. III a
- Maja Grunert kl. III a
- Hanna Michoń kl. III c
- Wiktor Cuper kl. III c
- Piotr Sapieha kl. III c
- Zofia Skarżyńska kl. III c
- Maja Chmiel kl. III c
- Jakub Łobodziński kl. III c
Na apelu kończącym XV Tydzień Patrona dla klas IV-VIII gościliśmy Pana Pułkownika Wiesława Matkowskiego – Prezesa Zarządu Okręgu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Panią Marię Dąbrowską i Pana Bogdana Grabarza ze Związku Piłsudczyków RP oraz Pana Stanisława Flakiewicza – członka Zarządu Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz absolwenta naszej szkoły.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły Pani Dyrektor Natalia Pacocha podsumowała liczne działania w Tygodniu Patrona. Następnie głos zabrał pan płk Wiesław Matkowski, który przybliżył zebranym postać jednego z Orląt – Stefana Wesołowskiego oraz przekazał szkole tematyczny baner.
Następnie uczestnicy i zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny – niezwykle ciekawą lekcję historii w formie spektaklu słowno-muzycznego, poświęconego Orlętom Lwowskim. Montaż przygotowany został na podstawie wierszy napisanych przez naszych uczniów, a zaprezentowany przez klasę IV a pod kierunkiem pani Magdaleny Adamczyk. Uczniowie pokazali młodych ludzi, walczących za swoje miasto, za swą Ojczyznę. Podkreślili, że po dziś dzień są oni prawdziwym wzorem do naśladowania przez młodsze pokolenia. Refleksyjne teksty zostały uzupełnione pięknymi pieśniami patriotycznymi wykonanymi przez nasz szkolny chór pod opieką pani Moniki Suchan.
Na zakończenie zostały podsumowane konkursy zorganizowane w Tygodniu Patrona: XV Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie „Orlęta Lwowskie”, Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Pod znakiem Orła”.
Wyniki konkursów:
XV Szkolny Konkursu Wiedzy o Patronie – kategoria historyczna – wiedza
Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce ex aequo – Marta Malinowska kl. VIII b, Nikola Zyśk kl. VI b
II miejsce – Karol Malinowski kl. VI b
III miejsce – Olivier Gierach kl. VII c
Wyróżnienia: Szczepan Adamczewski kl. VI b, Hanna Wójcik kl. VII b.
XV Szkolny Konkursu Wiedzy o Patronie – kategoria literacka
Wyróżnienia: Aleksandra Michalska kl. IV b, Wojciech Patelski kl. VIII c, Wojciech Michalski kl. VIII b, Dawid Kwiatkowski kl. VIII v, Helena Machniewicz kl. VIII c, Marcel Łukasiewicz kl. VIII c
XV Szkolny Konkursu Wiedzy o Patronie – kategoria plastyczna – Lapbook o Orlętach Lwowskich
I miejsce – Martyna Kobierzycka kl. V b
II miejsce – Alan Stolarski kl. VI a
III miejsce – Zuzanna Wawoczny kl. IV d
Wyróżnienia: Antoni Stańczyk-Rosiak kl. VII c, Małgorzata Mrugalska kl. VII c, Hanna Mastalerz kl. V b, Patryk Nastarowicz kl. IV d.
Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Pod znakiem Orła”
Soliści
I miejsce – Agnieszka Dudka kl. VII c
II miejsce – Jessica Krawczyk kl. VIII c
III miejsce – Jagoda Gajewicz kl. V c
Zespoły
I miejsce – Justyna Żakowkka, Małgorzata Mrugalska, Julia Kotkowska, Agnieszka Dudka kl. VII c
II miejsce – Nadia Jaruga, Melania Lis, Hanna Sekuła kl. VI a
III miejsce – Maria Pławska, Pola Maciejewska, Laura Hyża, Maria Miziołek kl. VI a
Wyróżnienie:
Natalia Holi, Iga Powązka, Zuzanna Czyż, Julia Wójcik, Zuzanna Łobodzńska kl. IV b