XX Dzień Europejski

Dnia 21 marca 2024r obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europejski. W tym roku organizatorki wydarzenia, p. Ewa Kubicka, p. Agnieszka Rembowska oraz p. Sabina Kangelidis postanowiły nieco odmienić formułę samego wydarzenia i tym samym zaangażować w przygotowania wszystkie klasy. Tegoroczny Dzień Europejski skupiał się na jednym kraju - Hiszpanii, a świętowanie odbyło się pod hasłem Viva España. Gospodarzem wydarzenia była klasa wychowawcza p. Ewy Kubickiej - 5a. Jej uczniowie przygotowali hiszpański poczęstunek, napoje w puszkach ze specjalnymi etykietami w kolorach i symbolach Hiszpanii a także odpowiednie, nawiązujące do wydarzenia stroje. Dziewczynki ubrane były w jednakowe spódniczki, czarne koszulki oraz czarne rajstopy, a we włosach przewiązane miały czerwone wstążeczki. Chłopcy natomiast byli w eleganckich białych koszulach, a pod szyją mieli piękne czerwone, kokardy. Dodatkowo, podczas zajęć techniki, uczniowie klas czwartych oraz uczniowie klasy 5a przygotowali wspaniałe hiszpańskie wachlarze w kolorach czarnym i czerwonym udekorowane kolorowymi wstążkami, które podczas przerw dziewczynki rozdawały uczniom naszej szkoły w pięknych wiklinowych koszach z wstęgami w kolorach flagi Hiszpanii.
Każda z pozostałych klas 4-8 przygotowała plakaty informacyjne na zadany temat. Z przygotowanych plakatów i gadżetów powstało hiszpańskie stoisko, na którym uczniowie podczas przerw mogli zgłębiać wiedzę o Hiszpanii, jej kulturze, miastach, historii, kuchni a także znanych osobistościach świata literatury, sztuki a także sportu. Wiedza ta przyda się uczniom już w najbliższy poniedziałek, ponieważ kontynuacją i ukoronowaniem tegorocznych obchodów Dnia Europejskiego będzie przygotowany przez p. Sabinę konkurs wiedzy o kulturze Hiszpanii Hola Amigos. Wszystko to, czego uczniowie dowiedzieli się o tym pięknym kraju w trakcie przygotowań oraz z plakatów innych klas zostanie sprawdzone już wkrótce. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas 4-8.
Na hiszpańskim stoisku czekał także na uczniów w trakcie przerw pyszny hiszpański poczęstunek: galaretki w kolorach flagi, churros, magdalenki i inne pyszne wypieki.
Przy naszym hiszpańskim stoisku klasa 5c przygotowująca temat sportu czekała na uczniów z zabawami sprawnościowymi i sportowymi.
W trakcie lekcji uczniowie klasy 5a wraz z p. Ewą i p. Agnieszką odwiedziły wszystkie klasy oraz przeprowadziły krótki quiz wiedzy o Hiszpanii. Uczniowie poprawnie odpowiadający otrzymali w nagrodę słodki upominek oraz napój.
Panie nie zapomniały też o najmłodszych klasach. Młodsi uczniowie świetnie znali nazwę stolicy Espanii, najpopularniejsze dania czy taniec tego kraju, ale także przy tej okazji nauczyli się kilku podstawowych hiszpańskich zwrotów: hola, buenos dias, adios, gracias.
Szkoła tego dnia lśniła kolorowymi hiszpańskimi barwami, brzmiała hiszpańskim językiem, pełna była hiszpańskich symboli oraz ubranych niczym hiszpańskie tancerki flamenco oraz torreadorzy uczniów.
Wszystkim gratulujemy wspaniałego przygotowania! Muchas gracias! Nie pozostaje nam nic innego jak wykrzyczeć: VIVA ESPAÑA!!!!!
Sabina Kangelidis, Ewa Kubicka, Agnieszka Rembowska