XXII Konkurs Wiedzy o Ptakach

zapraszają do udziału

w XXII KONKURSIE WIEDZY O PTAKACH

pod hasłem

„Hej dzieciaki! Hej młodziaki! Jakie to ptaki?”

Sponsorzy i fundatorzy nagród

Logo SP7 Logo Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków Logo Komitet Ochrony Orłów Logo Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łódzkiej Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśniej Rogów KOROB

Konkurs objęty jest patronatem Prezydent Miasta Łodzi

Logo

Sympatycy i miłośnicy ptaków chcąc podtrzymać oraz pogłębić zainteresowanie tematyką ornitologiczną, mają przyjemność po raz dwudziesty pierwszy zaprosić Państwa do udziału w  Konkursie Wiedzy o Ptakach, który tradycyjnie odbywa się pod patronatem Prezydent Miasta Łodzi.

Dotychczasowe Konkursy spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Brało w nich udział łącznie ponad 1400 uczniów z 50 szkół podstawowych aglomeracji łódzkiej. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy jak i ich opiekunowie otrzymali dyplomy oraz upominki, a najlepsi cenne nagrody rzeczowe dzięki zaangażowaniu sponsorów i opiece łódzkich mediów.

Przypominamy, że w naszej szkole działa również Klub Obserwatorów Ptaków. Dokładny opis planowanych wycieczek terenowych i miejsca zbiórek oraz dokładny regulamin tegorocznej edycji konkursu znajdą Państwo poniżej oraz na stronie internetowej szkoły pod hasłem Klub Obserwatorów Ptaków.

I. Regulamin Konkursu Wiedzy o Ptakach: “Hej dzieciaki! Hej młodziaki! Jakie to ptaki?”
 Cele konkursu:
  1. Pobudzanie świadomości ekologicznej.
  2. Szerzenie wśród dzieci wiedzy na temat ptaków, ich znaczenia oraz zagrożeń
    dla ich bytowania.
  3. Promowanie działalności związanej z ochroną przyrody ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ornitologicznych.
  4. Integracja uczniów z różnych szkół mających wspólne zainteresowania.
Zasady uczestnictwa i zadanie konkursowe:

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:

• Hej dzieciaki! Jakie to ptaki? – adresowany do uczniów klas II-VI szkoły podstawowej.
  • Hej młodziaki! Jakie to ptaki? - adresowany do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych

Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 5 uczniów w każdej kategorii wiekowej.  W przypadku większej liczby chętnych, prosimy o kontakt z organizatorem konkursu.

Termin i miejsce konkursu

Konkurs odbędzie się w dniu 8 maja 2024 r. (środa) w Szkole Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich w Łodzi przy ul. Wiosennej 1.

• Hej dzieciaki! Jakie to ptaki? - o godzinie 9.00,
  • Hej młodziaki! Jakie to ptaki? - o godzinie 10.00,

Podsumowanie i ogłoszenie wyników przewidziane jest na godzinę 11.30.

Przebieg konkursu

Konkurs składa się z trzech etapów trwających łącznie 45 minut

1. Test wyboru.
  2. Rozpoznawanie głosów ptaków.
  3. Rozpoznawanie gatunków ptaków na podstawie materiałów wizualnych.
  • dyplomy dla wszystkich uczestników
  • nagrody książkowe i rzeczowe dla najlepszych
II. Regulamin konkursu plastycznego na album lub cykl fotografii
Zasady uczestnictwa:

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:

• Album ,,Ptaki, w moim otoczeniu” – adresowany do uczniów klas II-VI szkoły podstawowej. Zadanie konkursowe w tej kategorii polega na wykonaniu albumu, zawierającego od pięciu do ośmiu opisów rodzimych gatunków ptaków wraz z ich fotografiami lub rysunkami. Opisy oparte o własne obserwacje oraz wykonane własnoręcznie będą wyżej oceniane.
  • Fotoreportaż ,,Ptaki, które spotkałem/łam” - adresowany do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.  Zadanie konkursowe polega na wykonaniu cyklu trzech zdjęć, prezentujących jeden, dowolny gatunek ptaka mieszkającego w Polsce wraz z krótkim opisem biologii gatunku. Wydrukowane zdjęcia (format dowolny) wraz z opisem należy dostarczyć do siedziby organizatora.

Każda szkoła może zgłosić maksymalnie pięciu uczniów w każdej kategorii wiekowej.

Kryteria oceny:
  • zgodność z tematyką konkursu,
  • oryginalność i pomysłowość interpretacji tematu konkursu,
  • walory edukacyjne,
  • zaangażowanie w obserwacje.
  • dyplomy dla wszystkich uczestników
  • nagrody książkowe i rzeczowe dla najlepszych
Miejsce składania lub nadsyłania prac i zgłoszeń:

Wypełnioną kartę zgłoszenia i prace konkursowe można przesłać pocztą lub dostarczyć na adres: Szkoła Podstawowa nr7 im. Orląt Lwowskich, 95-535 Łódź, ul Wiosenna 1, adres e-mail: konkurs_ptaki@sp7.elodz.edu.pl) do dnia  30.04.2024 r.

Postanowienia końcowe:
  • Prace konkursowe należy opatrzyć na odwrocie: imieniem i nazwiskiem autora, nazwą szkoły i adresem oraz imieniem i nazwiskiem opiekuna.
  • Do pracy należy dołączyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133, poz.883 z późniejszymi zmianami).
  • Złożenie pracy konkursowej jest równoznaczne z przyjęciem warunków konkursu.
  • Złożone prace przechodzą na własność organizatora konkursu i nie podlegają zwrotowi. Jednocześnie mogą być publikowane i wykorzystywane bezpłatnie
Załączniki:

Karta zgłoszenia - Prosimy o czytelne wypełnienie zgłoszenia (DRUKOWANE LITERY)

Konkurs Wiedzy o Ptakach - wcześniejsze edycje