VI Święto Patrona Szkoły

W poniedziałek rozpoczął się w naszej szkole VI Tydzień Patrona. Tego dnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Patronie „Orlęta Lwowskie”, na godzinach wychowawczych przypomnieli sobie bohaterskie czyny młodych obrońców Lwowa oraz przygotowali tablice klasowe poświęcone Patronowi Szkoły.

Uczestnicy Kół Historycznych wzięli udział w odsłonięciu reprodukcji obrazu Kossaka „Obrona Lwowa”, który będzie przypominał całej społeczności szkolnej o odwadze i poświęceniu obrońców Lwowa – Orląt Lwowskich. W uroczystości odsłonięcia obrazu wzięli udział przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich – prof. Bolesław Bolanowski, Państwo Iwona i Mieczysław Łaptaszyńscy oraz malarka Pani Agnieszka Grodzicka – mama ucznia naszej szkoły.

Nasi goście również uczestniczyli w uroczystości złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy przy Dębie Pamięci. Pani Alina Zalewska oraz uczniowie z klasy III a i V a przypomnieli obecnym historię majora Zdzisława Baczyńskiego, który walczył o Lwów podczas I wojny światowej.

W tym dniu uczniowie klas III mogli sprawdzić swoją wiedzę, dotyczącą Patrona Szkoły w VI Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie „Orlęta Lwowskie”.

Klasa I d wraz z p. Małgorzatą Sadowską i p. Agnieszką Hilt wykonała „Drzewko miłości Ojczyzny”.

Uczniowie świetlicy pod opieką p. Anny Machnickiej wzięli udział w zajęciach plastycznych „Symbole narodowe i ich znaczenie”.

Na świetlicy uczniowie poznali gry i zabawy z dawnego Lwowa.

W kąciku patrona klasa II b uważnie wysłuchała pięknie opowiedzianą przez wychowawcę Jolantę Kwiatkowską, historię Orląt.

Na wystawie prac konkursowych pt. „Pamięci Orląt”, można było podziwiać zdolności plastyczne naszych uczniów. W tym roku część plastyczna VI Szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie „Orlęta Lwowskie” dotyczyła projektu pomnika, poświęconego Orlętom walczącym za Ojczyznę.

W środę, odbył się również konkurs przyrodniczy „Czy znasz swoją Ojczyznę?” przeprowadzony przez p. Małgorzatę Papugę.

Klasa I b z wielkim zaangażowaniem wykonała „Drzewko miłości Ojczyzny”.

Klasy VI a i VI c obejrzały projekcję filmów historycznych o „Orlętach Lwowskich”.

W związku z przedłużającym się remontem w Kościele Garnizonowym pw. św. Jerzego, zaplanowane w Tygodniu Patrona złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową „Orlętom Lwowskim - Kresowiacy z Łodzi” odbędzie się w innym terminie.

Czwartek - 19 listopada

Uczniowie klas drugich, uczęszczający na świetlicę, wzięli udział w konkursie pięknego czytania wierszy patriotycznych o Patronie Szkoły.

Wielkim zainteresowaniem naszych uczniów cieszyło się słuchanie i śpiewanie pieśni patriotycznych, które miało miejsce podczas długich przerw w pracowni historycznej.

W klasie I a p. Małgorzata Sadowska przeprowadziła lekcję patriotyczną o symbolach narodowych.

Klasa VI b wzięła udział w projekcji filmów historycznych o „Orlętach Lwowskich”.

Tego dnia odbyły się uroczyste obchody Święta Patrona naszej szkoły. Na podsumowującym apelu gościliśmy Pana prof. Bolesława Bolanowskiego, Pana Stanisława Flakiewicza, Państwa Iwonę i Mieczysława Łaptaszyńskich z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. W naszych uroczystościach uczestniczyli również Pani Joanna Pernak – inspektor Wydziału Edukacji, Pani Dorota Jagodzińska – kierownik Działu Edukacji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz uczniowie łódzkich szkół podstawowych, biorący udział w I Międzyszkolnym Konkursie „Pamięci Orląt Lwowskich”.

Na apelu zostały podsumowane: VI Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie „Orlęta Lwowskie” oraz I Międzyszkolny Konkurs „Pamięci Orląt Lwowskich”.

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za ogromne zaangażowanie.

Na zakończenie apelu uczestnicy i zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny poświęcony Orlętom Lwowskim, który przygotowała klasa VIc.

VI Konkurs Wiedzy o Patronie

W kategorii historycznej – wiedzy o patronie - kl. IV - VI

W kategorii literackiej wiersz o „Orlętach Lwowskich”

I miejsce – Martyna Zwolak kl. VI c
II miejsce – Amelia Dubiel kl. VI a
III miejsce – Gabriela Józefowska kl. VI c
III miejsce – Maria Kostrzewska kl. VI a
Wyróżnienie - Zofia Braun kl. VI a
I miejsce – Amelia Dubiel kl. VI a
II miejsce – Szymon Kawa kl. V c
III miejsce – Aleksandra Kędzia kl. VI c
III miejsce – Jakub Jastrząbek kl. VI a

W kategorii historycznej – wiedzy o patronie - kl. II - III

Wysoki wynik osiągnęli:
Damian Kaźmierczak kl. IIIa, Tobiasz Kozłowicz kl. III a, Hanna Grzybowska kl. III b, Michał Smus kl. III b, Jakub Lebioda kl. III c,
Kornel Kacprzak kl. III c, Anna Ogrodowczyk kl. III d, Oskar Grzegorczyk kl. III d.

Konkurs plastyczny projekt pomnika „Pamięci Orląt” dla uczniów klas IV – VI

I miejsce – Magdalena Skrobek kl. VI b

Jakub Jastrząbek kl. VI a, Julia Krawczuk kl. IV c, Igor Kołodkiewicz kl. IV d

Konkurs plastyczny projekt pomnika „Pamięci Orląt” dla uczniów klas I – III

I miejsce – Wiktor Gawin kl. III a

Nagrody:

Wiktoria Brociek ki kl. I b, Kacper Matusiak kl. II a, Igor Grzeszczak kl. II a, Amelia Lipczyńska kl. II c, Zuzanna Goździkowska kl. II c, Jakub Wawerek kl. III a, Klaudia Jaśczak kl. III a, Aleks Hyske vel Heske kl. III a, Beniamin Ciechanowski kl. III a, Jagoda Rosiak kl. III c, Hanna Zarzycka kl. III c.

Justyna Siwińska kl. II d, Zuzanna Wesołowska kl. II d

I Konkurs Przyrodniczy „Czy znasz swoją Ojczyznęˮ